Intervju: Saveti vlasnika koji izdaje više apartmana

  • Sadržaj
  • Predstavljamo vam iskustva i savete vlasnika koji izdaje više apartmana. Naš sagovornik je Ivan Novaković, koji izdaje apartmane Bellmatini, a koji u svojoj ponudi ima 5 apartmana. Ivan nam je odgovorao na pitanja u vezi sa svim segmentima izdavanja stanova, a njegovi odgovori biće vam dragocen vodič ka boljem poslovanju.

    Odnos prema gostima

    1. Koja stavka u apartmanu, a koja u odnosu prema gostima najviše utiče na njihov utisak i kvalitet boravka? 

    Najvažnija stavka zavisi od gosta. Nekome je važan internet, nekome grejanje i hlađenje, nekome kupatilo, posteljina, peškiri, itd. Što se tiče odnosa, najvažniji je odnos prema gostu, način na koji je gost dočekan i briga o gostima i njihovim potrebama.

    2. Na koji način rešavate problem napravljene štete u apartmanu? Da li tražite naknadu od gosta?

    Nažalost, nemamo način da rešavamo problem nastale štete. Uglavnom je to do gosta - ako su korektni, sami prijave štetu i ponude se da nadoknade. U suprotnom, sami to rešavamo i obeležimo u našoj napomeni koji je gost napravio štetu.

    3. Kako izlazite na kraj sa gostima koji bi pravili okupljanje u apartmanu? 

    Rešavamo tako što, čim primetimo da bi tako nešto moglo da se desi, još jednom podsetimo goste da žurke, sedeljke i okupljanja nisu dozvoljeni, kao ni okupljanje većeg broja osoba od onog za koliko je apartman rezervisan. Objasnimo im da imamo kamere u objektu, da pratimo koliko osoba ulazi u objekat i da će, u slučaju da ne ispoštuju pravila kuće, morati da napuste apartman.

    Kalendar i cene - Najvažnije stavke u izdavanju apartmana 

    1. Kako određujete cene Vaših apartmana - Koje su najvažnije stavke koje uzimate u obzir?

    Cene određujemo na osnovu cena smeštaja u našoj okolini i na osnovu naše ponude. Moje mišljenje je da su cene apartmanskog smeštaja u Beogradu niske u odnosu na ostatak Srbije. Ipak je ovo Beograd i mislim da bi vlasnici apartmana trebali da se bolje udruže i da napravimo cenovnik koji bi svima bio bolji. Nažalost, spuštanjem cena smeštaja, sami sebi ulazimo u novčanik.

    2. Da li mislite da je bolje staviti minimalni zakup od dva ili više dana ili izdavati apartmane na jedan dan? Koja je opcija isplativija? 

    Zavisi od lokacije apartmana i profila gostiju. U našem slučaju, gde imamo goste i za dnevni i za višednevni boravak, nije nam opcija da ograničavamo na minimum dva dana. Mislim da je to individualna stvar vlasnika.

    3. Kako uspevate da redovno ažurirate kalendare s obzirom na to da imate više apartmana? Na koji način biste posavetovali nove vlasnike da se bolje organizuju oko vođenja kalendara? Da li Vam redovno ažuriranje kalendara donosi benefite?

    Ponekad nije lako ažurirati kalendare jer nisu sinhronizovani sa svih rezervacionih sistema. Mi smo, pre mesec dana, počeli da koristimo Serbian Bookers ili sajt app.otasync.me, koji odlično radi i sinhronizuje sve sisteme gotovo momentalno. Nažalost, to nije moguće sa vašim kalendarom, pa se dešavaju propusti. Naime, mi nemamo recepciju i nekoga ko se bavi samo rezervacijama, a kao što znate, one pristižu tokom celog dana.

    Za naše apartmane, ja sam zadužen da vodim brigu o rezervacijama i za komunikaciju sa gostima. Dešava se da sam u vožnji, na sastanku, u komunikaciji sa drugim gostima, da istovremeno stigne par rezervacija i upita istovremeno, itd. U tim situacijama može da se desi da unesem rezervaciju u jedan ali ne i u drugi kalendar, i tada dolazi do preklapanja. Moj predlog je da stupite u kontakt sa ekipom Ota sync i da nađete tehničko rešenje za sinhronizaciju kalendara. Ovo ne predlažem kao njihov promoter, već kao zadovoljni korisnik i neko ko je imao par puta probleme zbog preklapanja.

    Opremanje i funkcionalnost stana

    1. Kako je najbolje opremiti apartman imajući u vidu zahteve gostiju? Koliko je bitna dodatna opremljenost apartmana: posteljina, ogledalo, hidromasažna kada, dekoracija…?

    Na osnovu našeg iskustva bolji je bračni krevet ali da bude minimum dimenzije 200x160. Trosed ili ugaona, mislim da zavisi od prostora i mogućnosti. Kuhinja bi trebalo da bude opremljena svim osnovnim stvarima (pribor za jelo, šerpa, tiganj, čaše, šolje, itd). Mislim da je rerna suvišna, a da je aspirator neophodan. Obavezno je veliko ogledalo, dobra posteljina i peškiri. Hidromasažna kada je kao opcija luksuznijeg smeštaja, a dekoracija je prema afinitetu vlasnika apartmana. Bitno je da se gosti osećaju toplo i udobno.

    2. Da li vlasnik apartmana treba sam da se bavi izdavanjem apartmana ili je bolja opcija da zaposli nekog profesionalca za to?

    Naše iskustvo govori da je, ako je to moguće, bolje da se vlasnik sam bavi izdavanjem jer je tako bliži sa gostima i njihovim potrebama, i bolja je kontrola čišćenja i spremanja apartmana. Naravno, mi imamo situaciju gde se svi apartmani nalaze u istom objektu i trenutno postižemo sve sami (porodično) ali kada budemo proširili kapacitete, moraćemo još nekoga da angažujemo. Čak i tada će kontrola kvaliteta biti u našim rukama. Za vlasnike koji imaju 1 ili 2 apartmana, zaista mislim da je bolje da se sami angažuju.

    3. Koliko često renovirate apartman i sanirate kvarove i nedostatke u njemu?

    Na našu sreću, nemamo često potrebe za popravkama i renoviranjem. Okrečimo apartmane jednom godišnje, a sve ostalo (popravke i održavanje) radimo po potrebi.

    Poboljšanje kvaliteta poslovanja

    1. Navedite tri najbitnije stavke za uspešnost u ovom poslu?

    Ne znam da li sam kompetentan da o tome govorim jer se ovim poslom bavim tek 4 godine i da li smo mi toliko uspešni ali verujem da je to odnos i briga prema gostima, kvalitet i opremljenost apartmana i čistoća.

    2. Kako kvalitet komunikacije sa Apartmanima u Beogradu utiče na popunjenost apartmana?

    Mi imamo jako dobro iskustvo i mislim da nam je saradnja sve bolja iz godine u godinu. Drago mi je da imamo dobru komunikaciju jer tako se uzajamno pomažemo i na taj način podižemo kvalitet rada i usluge.

    3. Koji je najbolji način za rešavanje problema tipa: napravljena dupla rezervacija, otišli ste van grada, a kalendar nije zatvoren. 

    Najbolji je način naša dobra i brza komunikacija, jer svaki problem je rešiv. Najbitnije je da na kraju gost bude zbrinut.

    Najveći problemi prilikom izdavanja apartmana 

    1. Šta je po vama najveći “problem” kod izdavanja stanova na dan? Šta vama najteže pada kod bavljenja ovim poslom? 

    Mislim da je najveći problem komunikacija sa pojedinim gostima. Mi, koji dočekujemo goste kod apartmana, ponekad imamo problema sa neozbiljnim gostima jer ne poštuju dogovoreno vreme dolaska, pa se desi da ih čekamo i po nekoliko sati, a najgori su oni koji se na kraju i ne pojave, bez ikakvog obaveštenja (nije potrebno da nam se pravdaju, već je dovoljno samo da jave da ne dolaze). Najteže mi pada kada se gosti ne pojave u rezervisanom terminu ili to jave kada je već kasno za drugu rezervaciju. To je najgore u dane vikenda, kada je velika potražnja. Mislim da bi trebalo da avansno uplaćuju za rezervacije vikendom. Inače, ovo je jako lep posao.

    Planovi za budućnost

    1. Kako vidite budućnost izdavanje stanova na dan? 

    Mislim da je to posao koji će trajati zauvek.

    2. Koji su novi načini na koje ćete u budućnosti poboljšati proces izdavanja stanova?

    Naši planovi su da proširimo kapacitete za još 7 apartmana i da napravimo recepcijski deo, koji će sadržati i prostor za goste koji žele da nešto popiju ili da doručkuju. U planu je i da poboljšamo našu web prezentaciju. Naravno, otvoreni smo za vaše predloge, jer smatram da imate ogromno iskustvo u ovom poslu.