Sedam razloga da posetite Beograd

Blog / Upoznajte Beograd

Iako je razloga mnogo više, mi smo ih kategorizovali u sedam veličanstvenih, zašto je Beograd jedan od najposećenijih gradova u Evropi. Ovo istraživanje je urađeno na osnovu utisaka koje su stranci poneli iz Srbije i naše prestonice, ali i što su nam naši gosti lično izdvojili kao najbolje od Beograda. Teško je biti nepristrasan kada se govori o mestu u kom si rođen, ali svako ko je rođen u Beogradu će upravo zbog toga biti njegov najbolji PR.

Kroz ovih sedam razloga ćemo vam pokazati zašto baš Beograd i zašto da budete ponosni na njega.

Istorija grada

Beograd se može ponositi veoma bogatom istorijom, a upravo je ona jedan od glavnih razloga zašto naš grad posećuju sve generacije. Kroz vekove, Beogradom su prolazila mnoga carstva i svako od njih je ostavilo traga i posebno obeležje svoje kulture, ali i arhitekture. Danas ne postoji lokacija u starom delu Beograda na kojoj se ne nalaze tragovi rimskog perioda. Upravo ispod naših koraka, sve od Trga Republike pa do Kalemegdana, nalaze se rimski predmeti, posude iz srednjeg veka, ostaci njihovih stvari, peći, rimski grobovi i još mnogo toga. Tu su tragovi i Osmanskog carstva, ali i dosta obeležja naše kulture. Naši muzeji, spomenici i dosta prelepih istorijskih delova grada koji su svedoci jednog nekadašnjeg vremena. Sve ovo je jedan veoma jak razlog da stranci dođu u naš grad. Beogradski spomenici i kultura su prvo sa čime se stranci upoznaju, a potom istražuju i druge gradske zanimljivosti. Uvaš doživljaj Beograda može upotpuniti i boravak u najstarijem delu grada, veoma blizu centra. Stan na dan Dorćol je savršeno rešenje za sve one koji žele da budu u samom srcu starog Beograda, po veoma povoljnim cenama. 

Noćni život

Beograd je veoma poznat po bogatom noćnom životu. Ovde je najnormalnije da u grad izađete oko ponoći i iz njega se vratite u ranim jutarnjim časovima. Ne čudi činjenica da mnogi ljudi iz unutrašnjosti rado biraju Beograd kao mesto izlaska, gde ih niko neće gledati čudno zbog toga što klubove napuštaju i u šest ujutru. Ovo je jedan od razloga zbog čega je Beograd primamljiv i ljudima iz drugih krajeva Srbije. Kada je reč o strancima, oni su oduševljeni atmosferom koja vlada u gradskim klubovima, splavovima, kafanama... U zavisnosti od mesta na koje se odluče, strancima se dopada energija ljudi i način na koji se prepuštaju muzici i provodu. Naši klijenti nam se često obraćaju sa pitanjima koja su mesta najbolja, a mi redovno pišemo upravo o najaktuelnijim klubovima, splavovima, kafanama i većim žurkama u gradu. Koje god mesto da preporučimo, zabava je zagarantovana jer je svaki izlazak u našem gradu avantura za sebe. Noć može da počne na jednom mestu, a da se završi na potpuno drugom. U zavisnosti koju muziku volite, tu su klubovi koji će preferirati i DJ-eve i bendove, koji će se tokom noći smenjivati, kako bi svi gosti podjednako uživali. Postoje klubovi gde je undergraund muzika, tehno, r'n'b, minimal, progresive, pop, folk, rok, šta god da Vam se sluša. U ovom slučaju, to strancima nije toliko od presudnog značaja, jer će vrlo rado odabrati mesto sa našom muzikom, kako bi još bolje upoznali naš narod. Ko u  Beogradu jednom doživi čari noćnog provoda, prepričavaće ih sa velikim oduševljenjem i rado će se vraćati na ta mesta. Stranci su Beograd okarakterisali kao grad u kom je svaki izlazak nezaboravan i gde su ljudi najveseliji.

Festivali

Kada je reč o festivalima u Beogradu ih zaista ima mnogo. Neki od festivala su možda manje poznati, ali iz godine u godinu privlače sve veći broj turista. Jedan od najvećih festivala u Beogradu je svakako čuveni Beer fest. Ovaj festival je po posećenosti največi festival piva u jugoistočnoj Evropi. Posećenost festivala je veoma velika i svake godine taj broj prelazi cifru od 500.000 ljudi. Sam festival traje pet dana i poznat je po izuzetnom muzičkom programu i besplatnom ulazu, ali i bogatom izboru domaćih i inostranih pivskih brendova. Postoje mnoge bine i sa odličnom house muzikom, gde je takođe velika posećenost, ali je akcenat na ovom festivalu ipak stavljen na rok muziku. Pored Beer festa, Beograd je veoma posećen i za vreme održavanja Foam festa, koji se do pre neku godinu održavao u Kombank Areni, a već poslednje tri godine glavno mesto održavanja je Ada Ciganlija. Foam fest je festival komercijalne house muzike, gde su najčešći posetioci ljubitelji najluđih žurki ove tematike. Odlična muzika, najbolji vizuelni efekti i veliki mlazevi pene su tu da atmosferu dovedu do usijanja. Organizatori ovog festivala svake godine dovode najeminentnija muzička imena, ali i promovišu domaće DJ-eve. Stranci ovaj festival opisuju kao jednu veliku žurku gde mogu da se opuste i stope sa okolinom kao da su kod kuće, jer jezik kojim svi govore ovde je muzika i takozvani "body talk" odnosno govor tela. Festivali su odličan povod da se mladi iz svih krajeva sveta druže i upoznaju običaje drugačijih kultura. 

Domaća kuhinja

Biti u nečijoj zemlji, a ne probati njene specijalitete isto je kao da niste bili. Srpska kuhinja je nešto čime se takođe veoma ponosimo i što rado preporučujemo svima koji se nađu u Beogradu, a dolaze iz daleka. Stranci su uglavnom oduševljeni tradicionalnim domaćim jelima kao što su sarma, musaka, pasulj, punjene paprike, domaća jela sa roštilja, kupus, pihtije i još mnogo toga. Stranci takođe hvale naš ajvar, džem, domaće slatko i razne kompote. Kada je reč o domaćoj kuhinji, tu naravno spadaju i domaća alkoholna ali i bezalkoholna pića. Od bezalkoholnih pića, strancima se dopadaju domaći sokovi od višnje, kajsije, zove i ostalog voća koje može poslužiti kao odličan osvežavajući napitak. Kada govorimo o alkoholnim pićima, veoma su oduševljeni domaćom rakijom. Od šljivovice, viljamovke, dunje, kajsije, medovače, orahovače, lozovače i pelinkovca...Česta su nadmetanja sa strancima ko može više da popije, ali se krajnji ishod svakako zna, nema te priče ili vica gde Srbin nije pobedio ili bio mudriji. Kako naši ljudi vole da kažu, a tu novonastalu izreku su preneli i svim stranim turistima, "Rakija connecting people". Ono što je sigurno, odavde nećete otići suvog grla i praznog stomaka, čak je i velika verovatnoća da ćete se odavde vratiti sa kojim kilogramom više.

Parkovi i reke

Zelenilo i priroda su nešto što krasi svaki grad i urbanu sredinu. Prave oaze mira i uživanja. Beograd ima veliki broj prelepih parkova, ali i šetališta pored reka, kao i ponude besplatnih krstarenja na njima. Od parkova, najpoznatiji je Kalemegdan, ovo je ujedno i prelepo mesto za šetanje, ali i gradska tvrđava. Spomenik Pobednika na Kalemegdanu smatra se pravim obeležjem Beograda i upravo na ovom mestu ćete videti veliki broj turista. Tu su još i Pionirski park, zatim Tašmajdan, Univerzitetski park, kao i Karađorđev park. Sva ova mesta su odlične lokacije za strance kako bi uživali u prirodi, ali i kako bi se upoznali sa istorijom i značajem svakog od tih parkova. Reke koje protiču kroz Beograd, Dunav i Sava imaju svoja šetališta sa velikim brojem splavova na njima. Savski kej je veoma popularno beogradsko šetalište koje se nalazi na Novom Beogradu, a dugačko je tri kilometra. Na nasipu ovog keja se nalazi i staza za pešake, kao i staza za bicikliste. Kej je na levoj obali reke Save i okružen je drvoredima i na njemu se nalazi veliki broj kafić-splav restorana. Zemunski kej, koji se nalazi na desnoj obali reke Dunav je šetalište koje je takođe veoma popularno u Beogradu. Zvanični naziv šetališta je "Kej Oslobođenja" koje počinje ispod naselja Gardoš i doseže do opštine Novi Beograd. Šetalište obiluje velikim brojem kafića, restorana, splavova, zabavnih parkova i prodavnicama suvenira. Jedno od omiljenih mesta stranaca, kada žele da uživaju u prirodi.

Ljudi

Pored svih zanimljivosti koje se u Beogradu mogu videti, stranci često navode naše gostoprimstvo kao jedan od razloga zašto bi ponovo došli i kao preporuku drugima zašto treba da nas posete. Beogradjani ne mogu biti nešto što je atrakcija grada, ali su svakako nešto što grad prezentuje na najbolji način. Naša gostoprimljivost i srdačnost u velikoj meri oduševljavaju sve strane turiste. Kažu da ko upozna nekog od ovdašnjih domaćina stekao je dragog prijatelja za ceo život. Poznato je da mi, Srbi, volimo da ugađamo našim gostima, iznošenjem najbolje hrane i pića i obilaskom mesta koja se moraju dopasti svakom gostu. Ovakve ljude imamo samo mi i to je sigurno jedna od najboljih reklama po kojoj smo poznati u svetu. Rado ćemo svakome izaći u susret bez ikakve nadoknade, jednostavno volimo da pokažemo kako je Srbija, ali i Beograd jedno prelepo mesto u koje sigurno svako treba ponovo da dođe. Ovde su se rodila mnoga internacionalna prijateljstva i ljubavi, pa je to razlog zašto je Beograd svake godine sve veći i lepši.

Atrakcije grada

U ovu kategoriju spada sve ono što privlači turiste, a možda nije kategorizovano u prethodnim stavkama. Veliki broj stranaca ćemo zateći u nekim čuvenim gradskim ulicama, kao što su Skadarlija, Strahinjića Bana, Knez Mihailova... Ove ulice su atrakcija koja govori sama za sebe. Svaka od njih ima svoju priču koja privlači znatiželjne posetioce. Tu su još i beogradski šoping centri, kao što su Ušće, Delta City, TC Stadion, Piramida i mnogi drugi. Ovo su mesta gde se često održavaju i mnogi mini koncerti i razna dešavanja koja privlače goste, a o kojima Vas mi uvek blagovremeno obaveštavamo. Hram Svetog Save, crkva Svetog Marka i ostali verski objekti se takođe nalaze na listi obavezne turističke ture. Ta mesta su takođe obeležja naše kulture i istorije, ali i onoga ko smo mi. Zatim mostovi Beograda koji su predmet divljenja i nosioci jedne istorije. Tako imamo i Novi most na Adi, koji je postao još jedan od simbola grada. Tu su i unikatne radnje Beograda, popularni kafići i urbana mesta koja uglavnom privlače mlade turiste. Svako mesto nosi nešto posebno što privlači određene grupe ljudi i što ostavlja poseban utisak na njih. Kada je reč o svim tim dešavanjima, naši gosti se uvek obraćaju nama, jer znaju da smo među prvima koji će informisati samo o najnovijim događajima.

Beograd je pravi primer jednog spoja urbanosti i tradicije. Vekovima se menjao i nastavlja da napreduje, ali njegov duh je ono što će uvek ostati isto. Apartmani u Beogradu su jedan od glavnih izvora informisanja svih dešavanja, najboljih klubova, najlepših restorana, najznačajnijih kulturnih događaja i svega što vas zanima. Sa dosadašnjim stranim turistima smo ostvarili odličnu saradnju, a za nove smo uvek tu kada je potrebna bilo kakva preporuka, savet i vodič kroz Beograd. Ako vas intersuju stanovi za izdavanje, Zemun je takođe stari deo grada koji sa sobom nosi dugu i turbulentnu istoriju. 

27 May 2020
Aerodrom Nikola Tesla je najpoznatiji i najveći aerodrom u Srbiji. Aerodrom je 2006. godine dobio ime našeg najvećeg naučnika Nikole Tesle, koje nosi i danas!
25 May 2020
Ono što je za Sarajevo Baščaršija, to je za Beograd Skadarlija. Ulica koja odiše duhom starog Beograda, koja nosi uspomene i čuva jedan deo ondašnjeg vremena.